سئو کلاه خاکستری چیست؟ | آشنایی با تکنیک‌های آن 🎩

سئو کلاه خاکستری چیست؟ | آشنایی با تکنیک‌های آن 🎩

سئو یکی از عوامل اساسی برای دیده شدن در دنیای مجازی می‌باشد که انواع مختلفی دارد، یکی از آن‌ها سئو خاکستری است. استفاده از سئو کلاه خاکستری ممکن است به نتایج سریع‌تری در جستجوها منجر شود. اما این روش‌ها می‌تواند موجب مجازات‌های جدی از طرف موتورهای جستجو شود. اصرار بیش از حد بر استفاده از این روش‌ها به طور قابل توجهی اعتبار سایت شما را آسیب می‌زند و در نهایت به کاهش ترافیک و درآمد منجر می‌شود. بنابراین، هرچه که برای بهبود سئو انجام می‌دهید، بهتر است از رویکردهای سئو سفید و محتوای ارزشمند استفاده کنید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

با ما همراه باشید تا با سئو کلاه خاکستری به صورت کامل آشنا شوید.

سئو کلاه خاکستری چیست؟ 🔍

سئو کلاه سیاه” و “سئو کلاه سفید” از رعایت یا نقض قوانین موتورهای جستجویی مانند گوگل برای بهینه‌سازی سایت‌ را تا حدودی مشخص می‌کنند. سئو کلاه سیاه به روش‌هایی اطلاق می‌شود که عمدتاً قوانین را نقض می‌کنند و به تقلب و دور زدن الگوریتم‌های موتورهای جستجو می‌انجامد. از سوی دیگر، سئو کلاه سفید به روش‌هایی اشاره دارد که با رعایت قوانین و بسترهای موجود، بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت را فراهم می‌کند.

اما سئو کلاه خاکستری ترکیبی از هر دو روش می‌باشد. به معنای این است که در این روش، بخشی از فعالیت‌ها با رعایت قوانین و بخشی دیگر با نقض آن انجام می‌شود. اما باید توجه داشت که استفاده بیش از حد از سئو کلاه خاکستری نه تنها می‌تواند به مجازات موتورهای جستجو منجر شود، بلکه باعث از بین رفتن اعتماد مخاطبان در وب‌سایت شما نیز خواهد شد. استفاده از روش‌های سئو کلاه خاکستری به توسعه‌ی بلندمدت و پایدار سایت کمکی نمی‌کند.

تگ کنونیکال (canonical tag) چیست؟ و چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم؟
مطالعه

آشنایی با تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری

آشنایی با تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری

برخی از سئوکارها ممکن است از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری برای انجام بهینه‌سازی موتور جستجو استفاده کنند. این تکنیک‌ها به عنوان یک رویکرد میانی بین سئو کلاه سفید و سیاه، به‌صورتی که به نقض صریح قوانین نمی‌انجامد اما ممکن است مرزهای استاندارد‌های اخلاقی را زیر سوال ببرد، اعمال می‌شوند. استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری، به دلیل تلاش برای بهبود سریع رتبه وب‌سایت، ممکن است جذابیت بیشتری داشته باشد.

اما باید تاکید کرد که استفاده از این روش‌ها باید با دقت و اختیار کافی صورت بگیرد و همواره باید به حفظ اعتماد و کیفیت محتوا اولویت داد. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند مورد از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری آشنا شوید:

  • خرید دامنه‌های قدیمی

خرید دامنه‌های قدیمی و استفاده از آنها به عنوان یک استراتژی SEO، به عنوان یک روش کلاه خاکستری مطرح است. این روش می‌تواند در برخی موارد به بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت کمک کند، اما به‌منظور انجام این کار باید با دقت به قوانین و مقررات مربوط به خرید و استفاده از دامنه‌ها پایبند باشید. استفاده از دامنه‌های قدیمی به دلیل داشتن تاریخچه و اعتبار بالاتر، ممکن است برای بهبود رتبه وب‌سایت موثر باشد.

اما اگر از این روش به نحوی نادرست و بدون رعایت اصول انجام شود، ممکن است منجر به تخلف از سیاست‌ها و مقررات موتورهای جستجو شود که در نهایت منجر به جریمه یا حذف شدن از نتایج جستجو می‌شود.

  • بک‌لینک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی

الگوریتم‌های گوگل نسبت به بک‌لینک‌های حاصل از شبکه‌های اجتماعی هیچ‌گونه حساستی ندارند. بنابراین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوا و افزایش بازدید وب‌سایت، روشی کارآمد است. اما، در مورد استفاده از این روش باید دقت کرد. ایجاد صفحات متعدد در شبکه‌های اجتماعی به منظور لینک دادن به یک وب‌سایت، به نام “بک‌لینک‌های متقابل” (Reciprocal Links) معروف است. گوگل و سایر موتورهای جستجو اغلب این نوع روش‌ها را شناسایی کرده و ممکن است به عنوان تلاش برای تقویت رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجو، محکوم به شناسایی شوند.

  • نظردهی و کامنت گذاشتن
آشنایی کامل با متادیسکریپشن و طریقه نوشتن آن ها
مطالعه

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری، نظردهی و کامنت گذاشتن به مخاطبان سایت می‌باشد. نظردهی و تعامل با مخاطبان به گوگل نشان می‌دهد که محتوا موردنظر دائم در حال بروز رسانی می‌باشد. استفاده از این تکنیک برای وبلاگ یا سایت‌هایی که موضوعات آموزشی دارند، بسیار مفید می‌باشد.

آشنایی با تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری

  • ایجاد تغییر در ظاهر سایت

تغییر در ظاهر سایت به تنهایی برای بهبود رتبه‌بندی سایت در گوگل کارایی زیادی ندارد. گوگل بیشتر به محتوا و تجربه کاربری توجه می‌کند تا ظاهر سایت. اگرچه به روز رسانی ظاهر سایت ممکن است جذابیت ظاهری و تجربه کاربری را افزایش دهد، اما برای رتبه بندی در گوگل، ارائه محتوای با کیفیت و مطابق با نیازهای مخاطبان اهمیت بیشتری دارد.

البته لازم به ذکر است، سایت‌هایی که تعداد صفحات کمتری دارند می‌توانند از این روش برای بهبود جایگاه خود استفاده کنند.

  • استفاده از محتوای بازنویسی شده

یکی از خط قرمزهای گوگل، استفاده از محتوای کپی شده می‌باشد. گوگل تمایل دارد که محتوای منحصر به فرد و با ارزش برای کاربران خود را نشان دهد. به همین خاطر سایت‌هایی که از محتوای کپی شده استفاده می‌کنند، مورد مجازات الگوریتم‌های گوگل قرار می‌گیرند.

البته شما می‌توانید در روش Gray Hat SEO، محتوای موردنظر را بازنویسی و ویرایش کنید، تا با این‌کار ظاهر محتوا تغییر کند. اما از نظر مفهومی با محتوای موردنظر یکسان باشد.

سئو سایت تازه تاسیس؛ اولین درآمد در کوتاه‌ترین زمان
مطالعه

بازنویسی محتوا به صورت حرفه‌ای در برخی موارد منجر به بهبود وضعیت سئو سایت شده و همچنین توسط گوگل نیز قابل تشخیص نمی‌باشد.

  • خرید بک لینک

یکی دیگر از تکنیک‌های کلاه خاکستری، خرید بک لینک می‌باشد. یعنی اگر شما بتوانید تعداد کمی بک لینک از سایت‌های معتبر خریداری کنید، به خاطر کم بودن تعداد آن‌ها، گوگل متوجه نقض قانون نمی‌شود. با این تکنیک هم جایگاه سایت شما بهبود می‌یابد و هم جریمه نمی‌شوید.

  • تولید اخبار دروغ

همان‌طور که می‌دانید در سایت‌های خبری معمولا از اخبار دروغ استفاده می‌شود. به همین خاطر می‌توانید آن‌ها را با کمی تغییر در سایت موردنظر قرار دهید. مثلا اخبار مربوط به افزایش قیمت دلار در ایران، جزء خبرهای مهم محسوب می‌شود. با قرار دادن آن در داخل سایت می‌توانید مخاطبان زیادی را به سایت موردنظر جذب کنید.

سخن آخر

استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری می‌تواند برای بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در موتورهای جستجو مؤثر باشد. این روش‌ها، که ترکیبی از تکنیک‌های کلاه سفید و کلاه سیاه هستند، نیازمند دقت و شناخت عمیق الگوریتم‌های موتورهای جستجو هستند. با انتخاب هوشمندانه و اجرای صحیح این تکنیک‌ها، می‌توانید از مزایای ارتقای رتبه وب‌سایت خود بهره‌مند شوید بدون اینکه خطر پنالتی‌های جستجوگرها را به جان بخرید.

مهم‌تر از همه، استفاده از خدمات سئو حرفه‌ای و معتبر که با دانش به‌روز و تجربه کافی می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف تجاری خود برسید. خدمات سئو نه تنها به بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما کمک می‌کنند، بلکه به ایجاد محتوای با ارزش و تجربه کاربری بهتر نیز توجه دارند.

یاسر امینیمشاهده نوشته ها

Avatar for یاسر امینی

یاسر امینی، مدیر یاس وب ، بیش از یک دهه تجربه، معمار تحول کسب‌وکارهای سنتی به غول‌های آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.