سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات در گوگل

سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات جدید در گوگل

موتور قدرتمند جستجوی گوگل صفحات وب جدید را به واسطه فرایند خزیدن، کشف و سپس آن ها را در فهرست یا ایندکس خود ذخیره میکند. این عملیات با استفاده از یکسری ربات های عنکبوتی (web spider) با نام Googlebot انجام می شود. برای بازتر شدن موضوع اجازه دهید چند اصطلاح مهم را تعریف کنیم:

 • خزش ربات های گوگل: ربات های گوگل فرآیند خزیدن را به جهت کشف محتوای جدید در وب سایت ها انجام می دهند.
 • ایندکس کردن: پروسه ذخیره صفحات وب سایت های مختلف در یک دیتابیس بسیار گسترده.
 • عنکبوت وب: یک نوع نرم افزار است که به جهت انجام مراحل خزیدن ساخته و طراحی شده است.
 • گوگل بات: همان عنکبوت وب در موتور جستجوی گوگل است.

زمانی که شما یک موضوعی را در گوگل سرچ می کنید در واقع از این موتور جستجو می خواهید که تمام صفحات مرتبط با موضوع مورد نظر شما را که قبلاً در فهرست خود ذخیره کرده است را به شما نمایش دهد. با توجه به آنکه میلیونها صفحه مرتبط با موضوع شما وجود دارد. ربات ها و الگوریتم های رتبه دهی در گوگل همواره در تلاش هستند تا صفحاتی را به شما نمایش دهند که دارای بهترین محتوا و از همه مهمتر مرتبط ترین نسبت به موضوع مورد سرچ شما باشد.

به طور کلی وبسایت شما زمانی به مخاطب نشان داده می شود که از قبل ایندکس شده باشد. به طور مثال اگر می خواهید که در یک مسابقه برنده شوید ابتدا باید در آن مسابقه حضور داشته باشید تا بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید. این حضور شما را می توان به ایندکس تشبیه کرد.

در ادامه مقاله سعی می کنیم یکسری مطالب کاربردی و مفید را در حیطه ایندکس شدن صفحات جدید در گوگل مطرح کنیم. پس با ما همراه باشید.

۱۰ اقدام موثری که کمک می کند گوگل وب سایت شما را سریع ایندکس کند

شما میتوانید با استفاده از ایندکس دستی در سرچ کنسول صفحات وب سایت خود را ایندکس کنید. اما ممکن است در برخی مواقع با مشکلاتی مواجه شوید که انجام فرایند نمایه سازی را مختل کند. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود که ۱۰ اقدام موثر و کاربردی را که در ذیل به آن اشاره می شود دنبال کنید تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید:

 1. همواره بک لینک های باکیفیت بالا داشته باشید.
 2. صفحاتی که از لحاظ محتوایی دارای کیفیت پایینی هستند به طور کامل حذف کنید. زیرا نباید اصطلاحا ظرفیت ربات های گوگل برای خزش این صفحات پوچ هدر رود.
 3. صفحه خود را با محتوای کاربردی، با ارزش کنید.
 4. لینک های داخلی قدرتمند ایجاد کنید.
 5. لینک های داخلی nofollow را اصلاح کنید.
 6. دقت داشته باشید که صفحه یتیم یا Orphan Page نداشته باشید.
 7. تگ های غیر متعارف را حذف کنید.
 8. صفحه سایت را در sitemap خود قرار دهید.
 9. تگ های noindex را حذف کنید.
 10. بلوک های خزنده (crawl blocks) موجود در فایل robots.txt را حذف کنید.

روش معرفی سایت به موتورهای جستجو

بعد از اینکه مراحل طراحی و ساخت وب سایت های وردپرسی به پایان رسید. لازم است که اقدام به ثبت سایت در موتورهای جستجو کنید. می توان گفت یکی از سریع ترین و کاربردی ترین روش برای معرفی سایت به موتورهای جستجو از جمله گوگل اضافه کردن XML sitemap به گوگل سرچ کنسول می باشد. شما می‌توانید این کار را با رفتن به Sitemaps در سرچ کنسول انجام دهید. مطابق تصویر ذیل شما کادر Add a new sitemap را مشاهده می‌کنید. در اینجا شما باید لینک نقشه سایت خود را وارد کنید. بعد از انجام این کار شما لیستی از سایت مپ های سابمیت شده و همچنین تعداد url پیدا شده را رویت می کنید.

روش معرفی سایت به موتورهای جستجو

از کجا بفهمیم سایتمون ایندکس شده؟

برای اینکه متوجه شوید آیا سایتتان ایندکس شده است یا نه، در قسمت سرچ گوگل آدرس سایت خود را به صورت زیر وارد کنید.

از کجا بفهمیم سایتمون ایندکس شده؟

همانطور که در تصویر میبینید این عدد نشان می دهد که گوگل چه تعدادی از صفحات سایت شما را ایندکس کرده است. اگر می خواهید وضعیت ایندکس یک آدرس url خاص را بررسی کنید همان آدرس را بعد از site: وارد نمایید. اگر صفحه شما ایندکس نشده باشد طبیعتاً هیچ نتیجه‌ای نشان داده نخواهد شد. این نکته را باید خاطرنشان کنیم اگر شما یک کاربر گوگل سرچ کنسول هستید می توانید با استفاده از گزارش Coverage اطلاعات جامع تری نسبت به وضعیت ایندکس صفحات خود دریافت کنید. تنها کافی است مسیر زیر را دنبال کنید. صفحات ایندکس شده در باکس سبز رنگ valid مشخص شده اند.

Google Search Console > Index > Coverage

از کجا بفهمیم سایتمون ایندکس شده؟

البته شما می توانید از سرچ کنسول برای اطلاع از ایندکس شدن یک صفحه منحصر به فرد استفاده کنید. برای آنکه این کار را انجام دهید باید آدرس url را در نوار URL Inspection وارد کنید. در صورتی که صفحه موردنظر ایندکس شده باشد یک پیغام تحت عنوان URL is on Google مشاهده خواهید کرد. دقیقاً مانند تصویر ذیل:

از کجا بفهمیم سایتمون ایندکس شده؟

اگر صفحه مورد نظر ایندکس نشده باشد با پیغام URL is not on Google روبرو خواهید شد.

۱۰ مورد از دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل

ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل به عوامل مختلفی بستگی دارد که اگر شما بتوانید این عوامل تاثیر گذار و اساسی را شناسایی کنید قطعا مسیر ایندکس شدن صفحات جدید خود را هموار کرده اید. در ذیل ۱۰ مورد از دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل را مطرح کرده ایم که به شرح ذیل می باشد.

 1. سایت خود را به سرچ کنسول معرفی نکرده اید
 2. سایت مپ خود را در سرچ کنسول ثبت نکرده اید
 3. قالب وردپرس سایت شما استاندارد و بهینه شده نیست
 4. سرعت لود وب سایت شما بسیار پایین است.
 5. سایت شما محتوای خوب و با کیفیتی ندارد.
 6. سایت شما از طریق فایل robots.txt بلاک شده است.
 7. تگ noindex در html صفحات سایت وجود دارد.
 8. بخش سایت مپ در سرچ کنسول دارای ارور است.
 9. در گذشته توسط گوگل به علت انجام سهل‌انگاری ها و زیر پا گذاشتن قوانین سئو جریمه شده اید.
 10. سئو تکنیکال یا فنی سایت دارای اشکالات گسترده و جدی می باشد.

ایندکس دستی در سرچ کنسول

برای ایندکس دستی در سرچ کنسول، لازم است اقدام بسیار ساده زیر را انجام دهید.

 1. به سرچ کنسول گوگل بروید.
 2. به قسمت URL inspection tool بروید.
 3. در قسمت سرچ بار آدرس url که می خواهید گوگل آن را ایندکس کند وارد کنید.
 4. روی گزینه Request indexing کلیک کنید تا فرایند ایندکس کردن آدرس مورد نظر شما انجام شود.

ایندکس دستی در سرچ کنسول

این فرایند زمانی که شما یک محتوا یا یک صفحه جدیدی ایجاد می‌کنید می‌تواند تکنیک بسیار ایده عالی باشد. درواقع شما با این گونه اقدامات به گوگل اعلام می کنید که یک صفحه و محتوای جدیدی به سایت خود اضافه کرده اید و در طرف مقابل گوگل نیز از طریق ربات های هوشمند خود به ارزیابی و ایندکس صفحه می پردازد.

نتیجه گیری

فرایند ایندکس کردن صفحات جدید در موتورهای جستجوی گوگل یک اقدام حیاتی محسوب می شود. زیرا شما اگر یک سایت را طراحی کنید اما هیچگونه حضوری در فهرست نتایج جستجوی گوگل نداشته باشید عملاً فعالیت شما در طراحی سایت بیهوده خواهد بود. به همین دلیل شما باید در این کارزار رقابتی بزرگ حضور داشته باشید زیرا حضور شما در یک مسابقه بزرگ اولین قدم برای پیروزی شماست. در واقع ایندکس کردن به فرآیندهای مرتبط با سئو و پشتیبانی سایت معنا می دهد. هر تلاشی که شما قرار است برای بالا بردن سایت خود انجام دهید باید بعد از فرایند ایندکس کردن سایت باشد.

در شرکت یاس وب همواره سعی می شود در قالب مجموعه ای از اقدامات کاملا تخصصی، خدمات سئو سایت را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

یاسر امینیمشاهده نوشته ها

Avatar for یاسر امینی

یاسر امینی مدیر عامل شرکت طراحان شبکه جهانی یاس (یاس وب) ، کارشناس فناوری اطلاعات، کارشناس سئو ، طراح و برنامه نویس front، مشاور بازاریابی و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *